Domácí ochutnávka odrůdy Neronet

 

Neronet je naše domácí odrůda, tudíž se pěstuje hlavně u nás a v zemích s námi sousedících. Vznikla křížením Svatovavřineckého, Modrého Portugalu a Alibernetu. Je to barvířka, ale nehodí se jen k dodání barvy červených vín, dává i velmi zajímavá odrůdová vína.

Vinařství Nosreti Zaječí , moravské zemské 2017, obsah alkoholu 11,5%. Rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní těžší nasládlá vůně tmavého ovoce, borůvek smetany, trochu živočišné. V těle plnější, šťavnaté, lehce natrpklé, v chuti borůvky, dochuť středně dlouhá až delší. Dal jsem mu lepších 7,5 bodu, u mě skončilo páté, celkově šesté.

Vinařství Maňák Žádovice, pozdní sběr 2016, 11,5 % alkoholu. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita, méně až středně intenzivní vůně tmavého ovce, i zde byla trocha živočišnosti. Velmi svěží, dobře pitelné, v chuti černý rybíz a lesní ovoce, plnější tělo, delší dochuť. Hodnotil jsem doslova o chloupek lépe než předešlé víno, u mě čtvrté, celkové ale až sedmé.

Rodinné vinařství Hrabal Velké Bílovice. Pelvins, jakostní 2015. Tmavý rubín, hodně vysoká viskozita. Méně až středně intenzivní vůně tmavého ovoce, v těle středně plné až plnější, uhlazené ale trochu plošší, v chuti lesní ovoce, dochuť kratší až střední. Dal jsem mu horších 7,5 bodu, u mě osmé, celkově páté.Vinařství Tesařík Nechory. Jakostní 2019. Tmavý rubín, vysoká viskozita, středně intenzivní těžší vůně tmavého ovoce, příjemně nasládlé, kořenité, plné tělo, hezky uhlazené, sametové, šťavnaté, v chuti borůvky, smetana, příjemné třísloviny, čokoláda, dochuť delší až dlouhá. Dal jsem mu 8,5 bodu, vyhrálo u mě i celkově.

Hrabal Velké Bílovice, jakostní barrique 2016. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Jemná středně intenzivní kořenitá vůně.  V těle středně plné, velmi šťavnaté, v chuti trnky a borůvky, čokoláda, velmi dobře pitelné, dlouhá dochuť. Dal jsem mu lepších 8 bodů, u mě druhé, celkově čtvrté.

Vinařství na Čejči Stejskal, zemské 2018. Tmavý rubín, vysoká viskozita, ne úplně jasné ve vzhledu, středně intenzivní těžká trochu parfémová vůně. Středně plné tělo, uhlazené ale trochu fádní, v chuti brusinky, středně dlouhá dochuť. Dostalo 7,5 bodu, u mě sedmé, celkově třetí.

Vinný sklep Sovín 2017 pozdní sběr. Trochu světlejší rybízová barva, středně intenzivní ovocná vůně. Středně plné, hodně ovocné, trochu jednodušší, v chuti zahradní ovoce, výraznější kyselinky, kratší dochuť. Dostalo horších 7 bodů, u mě i celkově poslední.

Prath Josefov, výběr z hroznů 2018. Tmavý rubín, viskozita střední až vyšší, středně intenzivní příjemná vůně tmavého ovce, trochu živočišné. V těle středně plné, šťavnaté, v chuti ostružiny a jahody. Středně dlouhá až delší dochuť. Dostalo ode mě horších 8 bodů, u mě třetí, celkově druhé.

Neronet se velmi líbil, žádné víno nebylo špatné, rozdíly v bodovém ohodnocení byly minimální, proto se snadno stalo, že se v celkovém hodnocení někdy objevily zřetelnější rozdíly mezi mým a celkovým výsledkem, byť na nejlepším a nejhorším byla shoda. Ve skutečnosti to prostě bylo velmi těsné, snad jen to sovínské víno bylo trošku slabší, ale i to šlo pít.

Komentáře

  1. Díky za tenhle článek. Pro mě osobně je osvěta v oblasti vín důležitá. Spousta lidí se považuje za vinaře už jen když si koupí v supermarketu lahvové víno, ale nějaká etiketa a tradice spojená s vínem jim už nic neříkají. :) Za mě jsou sklepy ze Sovínu jedny z nejlepších, co se dají u nás sehnat. Ale beru to tak, že víno je hrozně subjektivní záležitost. :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Mongolská říše 7. Výboje po smrti Čingischána

Teleskové. Kurikanové

Teleskové. Bajirku 2. část