Kočovné svazy Dulu a Nušibi 3. Katastrofa v kaganátu
V roce 634 nastoupil další straník Nušibi, Išbara Tolis-šad. Ten chtěl situaci v kaganátu uklidnit a provedl zásadní reformu. Vůdcům deseti kmenů předal zlaté šípy, symbol moci a povýšil je na úroven šadů, tj. princů z rodu Ašina. Šípy dostalo pět vůdců kmenů Nušibi, kteří měli titul erkin a pět vůdců Dulu s titulem čur. Od té doby se kaganátu též říká Turci deseti šípů. Klid ale nenastal. Nušibi mohli být spokojení, Dulu jen částečně. Šípy dostali Čchu-mu-kun, Chuluwu, Nešeti, Türgešové a Šuniši, ne však Karlukové, Jagma, Basmalové, Čchu-jüe, Čchu-mi a Šato.
Došlo ke spiknutí a část stařešinů pozvala na trůn východoturkutského prince z rodu Ašina Jukuk-šada. Boje trvaly několik let, Nušibi, podporovaní obchodními městy, si postupně proti němu zvolili několik protikandidátů. Jukuk-šadovi se nakonec po bojích podařilo v roce 641 zvítězit a říši opět sjednotit. Již o rok později se ale znesvářil s vůdci Dulu a jednoho z nich Nišu-čura nechal popravit. Dulu následně povstali a Jukuk-šad musel uprchnout. Nušibi si okamžitě zvolili vládcem Irbis Šeguj-chána a získali si podporu Číny. V roce 646 došlo k jednání o případném sňatku s čínskou princeznou, ale Čína za to požadovala pět bohatých měst na hedvábné stezce, což bylo odmítnuto.
Zbytky Turkutů ještě kolem sebe shromáždil Čženču, ale v témže roce byl poražen Ašinou Miše. Kaganát zanikl, území bylo rozděleno na dvě gubernie, odpovídající územím Nušibi a Dulu. První bylo svěřeno do správy Ašiny Bučžena, druhé Ašinovi Miše.
Komentáře
Okomentovat