Ojrati 4. Džúngarský chanát
Jednalo se o rozsáhlou říši, která se v 17. a 18. století rozkládala v částech dnešního Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Mongolska, Číny a Ruska. Ležela od dnešního Tibetu a Číny na jihu po Sibiř na severu, od Uralu na západě po Mongolsko na východě. Jádro bylo v Džúngarsku, které má jméno po nich. Znamená to "Levá ruka", což označuje levé křídlo mongolské armády, které původně obvykle zaujímali. Obyvatelé se hlásili k buddhismu. Říše bývá tradičně označována jako chanát, i když vládcové používali jiné tituly, jako např. tajši nebo dalajlámou udělený titul Erdeni.
Chanát založil počátkem 17. století potomek Esena-tajšiho Gumeči, známý jako Chara-Chula-tajši a náležející k Čorosům, subetnosu či rodu Derbetů. Vedle Čorosů zde byla další část Derbetů, Chojtové, třetí základní skupina si ponechala původní jméno Derbetů. V důsledku úspěšných bojů proti Číně, Rusku a s některými kmeny ze Střední Asie se v 30.-70. letech 17. století říše neustále zvětšovala. Za vlády Erdeniho Batura- chuntajdžiho v polovině 17. století zahrnovala vedle Džúngarska rozsáhlé části dnešního Kazachstánu, čínského Sin-ťiangu (Západního kraje), Mongolska a jižní Sibiře.
Upevňování a zvětšování chanátu pokračovala i za dalšího vládce Chengeho, který byl ale v roce 1670 zavražděn nevlastním bratrem.
Ve 30. letech 18. století válčil proti Číně dosti úspěšně chán Galdan-Ceren. Jeho cíl bylo ovládnout Chalchu. To se se mu sice nepodařilo, mír v roce 1739 byl ale uzavřen za výhodných podmínek. Také válka na západě probíhala úspěšně. V roce 1743 byl zajat kazašský chán Abylaj. Po Galdan-Cerenově smrti začaly ale v roce 1755 spory o trůn. Jeden z uchazečů, Amursana, si na pomoc pozval Mandžuy. Ti tvrdě využili situace. Džúngarsko bylo podrobeno, bylo pobito asi 90 % obyvatelstva. Jen asi 10 000 Derbetů pod vedením knížete Cerena se po těžkých bojích probilo na západ do Kalmyckého chanátu. Některé menší skupiny pak unikly do Afghánistánu, kde byly přijaty do vojenských služeb.
Komentáře
Okomentovat