Počátky vinařství ve světě

Určit jednoznačně, kde se lidé prvně cíleně zabývali vinařstvím, dnes stále ještě zcela stoprocentně nejde. Poznatky současné archeologie a dalších oborů nám ale umožňují odpovědět na tuto otázku s vysokou mírou pravděpodobnosti a představit si tu situaci, za které lidé poprvé ochutnali alkoholický nápoj z révy vinné. Kdysi kdosi vložil nějaké hrozny do jakési nádoby a za nějaký čas se začaly dít zajímavé věci. Výsledek naše předky zaujal a začali to provádět cílevědomě a postupně daný proces zdokonalovali. A kdeže to bylo nejdříve?
K těm "nejpodezřelejším" kandidátům patří Gruzie, konkrétně naleziště Šulaveri-Gora poblíž Tbilisi. Na tomto místě žili delší dobu na jednom místě lidé, kteří byli dostatečně zruční hrnčíři a zároveň uměli pěstovat révu. To bylo před 8 000 lety. Ve střepech jejich keramiky se našly zbytky vína. Jednalo se o nádoby s plochým dnem a úzkým hrdlem o objemu přibližně 5 litrů. Přitom se předpokládá, že kultivace révy začala v Zakavkazsku ještě dříve, asi před 10 000 roky. Původní divoká réva totiž měla malé kyselé plody, dávala menší úrodu a hlavně měla samčí i samičí rostliny, z nichž plodily pouze ty samičí.
Zatímco v této kolébce vinařství lidé dodnes víno pijí velmi rádi, v další vinařsky velmi staré zemi je situace úplně jiná. Tou zemí je Írán, země s velmi tvrdým pojetím islámu, který pití alkoholických nápojů zakazuje. Přesto i odsud máme doklady o velmi staré vinařské tradici konkrétně z naleziště Hajji Firuz Tepe v pohoří Zagros. Zde se našly devítilitrové nádoby, v nichž bylo před 7 000 lety uchováváno víno. Našly se tu i stopy smůly, která mohla sloužit ke konzervaci. V arménské jeskyni Areni se našly pozůstatky vinařské dílny staré 6 100 let. Víno se zde vyrábělo již ve velkém a uchovávalo v 60-70litrových nádobách. Toto "vinařství" evidentně využívalo při výrobě vína trvale nízké teploty v jeskyni, podobně jako dnešní vinaři třeba na Moravě ve sklípcích. Našel se tu i vinařský lis. Nalezený zbytky révy již patří révě vinné Vitis vinifera, nikoliv divoké lesní révě.
Na prvenství mezi vinařskými zeměmi si dělá nárok i Turecko. O tom, že i zde musí mít vinařství opravdu velmi staré kořeny, svědčí mimořádně velké množství odrůd révy - více než 600. Pro srovnání: v Gruzii jich je 500 a v Arménii 200. Jejich zdomácnění a přizpůsobení místním podmínkám muselo jistě trvat velmi dlouho.
Archeologové a další vědci pochopitelně bádají i nadále, takže další překvapení a upřesnění, týkající se kolébky vinařství, nejsou stále vyloučena.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Setkání u vína s profesorem Šamánkem

Teleskové. Kurikanové

Sarmatské kmeny 9. Sarmati a Slované