Tanguti. Říše Si-Sia. 2. část

V roce 1048 byl císař Toba Jüan-chao zavražděn vlastním synem a v zemi začaly vnitřní rozbroje a dokonce i válka s kitanskou říší Liao. Toho se pokusila využít k prosazení svého vlivu Čína, což ale vedlo koncem 11. století k další válce.
Říše Sung ale zároveň začala bojovat i proti Tübötu. Ten sice porazila, Tanguty ale ne. Těm nakonec dost pomohla změna mezinárodní situace. V roce 1125 zničili Džürčenové říši Liao a poté úspěšně bojují proti Číně. Naopak s Tanguty navázali přátelské vztahy. Pozoruhodné je, že v této době zesílil kulturní vliv Číny, jejíž kultura již není programově odmítána. V roce 1146 se v zemi oficiálně zavádí čínský nábožensko-filosofický směr konfucianismus. Čínský vliv je zřejmý i na kodexu tangutského práva, který byl zaveden v roce 1169, i když jsou zde zachovány jisté svébytné tangutské rysy. Zákoník se zachoval a má 1460 článků. Obyvatelstvo se dělilo na tři skupiny. Privilegované, kteří měli nějakou hodnost, osobně svobodné prosté lidi a nesvobodné. Půda a dobytek byly v soukromých rukou, ale vlastníci země měli povinnost pracovat na budování a údržbě zavlažovacích kanálů. Podle výše majetku byli muži povinni pořídit si různě kvalitní výzbroj do války. Bohatší bojovali jako jezdci, chudší jako pěšáci. Vojsko se dělilo na pravidelnou armádu a pomocné oddíly, které zajišťovaly služby pro oddíly pravidelné armády.
12. století bylo obdobím vrcholného rozkvětu tangutské kultury. Rozvíjel se knihtisk, vydávala se buddhistická a konfuciánská díla, různé slovníky, sbírky výroků a rčení apod. Předpokládá se, že obyvatelstvo bylo v relativně dost vysokém stupni gramotné, zejména ti, kteří byli ve státních službách. Ti obvykle vedle tangutského jazyka ovládali i čínštinu.
Počátek 13. století znamenal ale zvrat. Objevil se nový, mimořádně nebezpečný nepřítel - Mongolové. V roce 1209 se jim podařilo obsadit tangutské hlavní město Edzin-aj. Císař Ankuan uznal vazalskou závislost na Čingischánovi. Tanguti pak bojovali jako mongolští spojenci proti džürčenské říši Ťin, i když nepříliš aktivně. Když ale chtěl Čingischán, aby podpořili jeho tažení na západ proti Chórezmu, Tanguti odmítli. Za to je Čingischán v čele hlavních mongolských sil v roce 1226 znovu napadl. Sám sice těsně před kapitulací hlavního města v roce 1227 zemřel, to se ale jeho vojevůdcům podařilo před Tanguty utajit. Následně byl poslední tangutský císař popraven a pobito mnoho obyvatel. Na tomto území se pod mongolskou nadvládou postupně rozšířil islám, obyvatelstvo jazykově splynulo s Číňany. Vyspělá svébytná civilizace zanikla.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Setkání u vína s profesorem Šamánkem

Teleskové. Kurikanové

Sarmatské kmeny 9. Sarmati a Slované