Krize a vinařství ve světě

Vinařství ve světě je pochopitelně též negativně ovlivňováno důsledky hospodářské krize. Zde je stručný pohled na situaci v některých zemích.



Chile
Ještě dříve než se rozvinula světová hospodářská krize, už v polovině minulého roku se ve zdejším vinařství projevila lokální krize, kterou mimo jiné ovlivnil vysoký kurz chilského pesa vůči americkému dolaru. Až jeho devalvace přispěla k zvýšení exportu ve druhé polovině roku. Jeho hodnota představovala úctyhodných 1,1 miliardy dolarů, z hlediska čistého zisku došlo ale k poklesu. Vývoz směřoval hlavně do Velké Británie a USA, výrazně vzrostl do Nizozemí, Japonska a dalších zemí. Velkými konkurenty tradičně byli a jsou
JAR a Nový Zéland, ale nově jsou k nim trochu překvapivě počítány i Bulharsko a Maďarsko. Tyto země mají totiž velké zásoby laciného vína.

Austrálie
Na rok 2009 se očekává nižší úroda, ale ještě výraznější bude asi pokles zisků z prodeje vína v důsledku krize. Už v roce 2008 například export do Velké Británie poklesl o 10 %, přičemž se prodalo spíše levnější víno. Do USA se sice vyvezlo zhruba stejné množství jako vloni, ale za ceny asi o čtvrtinu nižší. Export do těchto dvou zemí ale představuje asi 66 %, což činí Austrálii v tomto směru dost zranitelnou. Pouze vývoz do Číny je zajímavý - vzrostl o 32 %. Dokonce i samotní australští konzumenti přešli ve velké míře na vína z jižní Evropy a Nového Zélandu. Tuto ztrátu by bylo potřeba nahradit zvýšeným exportem, také proto, že až do roku 2013 se očekává nárůst produkce vína, zároveň ale pokles výkupních cen. Přitom prognózy hovoří o tom, že k oživení vývozu dojde až v letech 2013-2014.

USA
Export v roce 2008 poprvé překročil hodnotu 1 miliardy dolarů. I zde poněkud poklesly ceny, ale ne tolik jako v Austrálii nebo Chile. Jedna láhev na export se prodává průměrně za 1,5 dolaru. 90 % veškerého vývozu pochází z Kalifornie.

Velká Británie
Je největším současným importérem vína na světě (1,6 miliardy lahví
v roce 2007). Jsou dovážena hlavně z Austrálie, Francie a USA. Dospělý Angličan vypije asi 28,3 litrů vína za rok. I zde ale od počátku roku 2009 prodej klesá.



Moldávie
Na počátku roku 2009 zde došlo v důsledku problémů s odbytem ke snížení produkce vína skoro o třetinu. Přitom počátkem roku 2008 naopak vzrostla výroba o 26 %.



Španělsko
Problémy - a to na domácím trhu má slavné katalánské šumivé víno cava. Za loňský rok se ho prodalo o 9 % méně. Částečně se to daří kompenzovat přibližně obdobným nárůstem exportu (do Německa dokonce o 25 % více, celkem asi 51 milionů lahví).



Gruzie
Vývoz vzrostl v loňském roce o 10 %, úroda se nyní čeká rekordní, vinařům se ale lépe nevede. Naopak, za poslední dva roky klesla výkupní cena hroznů skoro o polovinu.


Bulharsko
Je poměrně velmi úspěšným exportérem. 80 % produkce jde na vývoz, nejvíce do Ruska.



Francie
Už od poslední čtvrtiny loňského roku klesá export, ani perspektivy nejsou dobré. Největšími dovozci jsou USA a Velká Británie. I zde se projevují odbytové problémy. V USA
už v roce 2008 došlo k poklesu prodeje francouzských vín asi o 13 %.



Asie
Čína, Korea a Hongkong jsou dosti perspektivními místy exportu, protože sem vývoz v poslední době stále stoupá. Hongkong se stal v Asii nejvýznamnějším centrem obchodu s vínem.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Setkání u vína s profesorem Šamánkem

Teleskové. Kurikanové

Chorvát, Elbling, Veritas a další méně obvyklé odrůdy